"Ti, kteří by byli ochotni se vzdát svobody výměnou za chvilkové bezpečí, si nezaslouží ani svobodu ani bezpečí." Benjamin Franklin
Aktuálně čelíme historicky unikátní situaci, kdy z důvodu záchrany lidských životů dobrovolně vstupujeme do velké globální recese. Rozhodli jsme se ekonomiku zmrazit, hibernovat, abychom snížili rychlost šíření nákazy a tím se pokud možno vyhnuli kolapsu zdravotnictví. Zároveň se úspěšně pokoušíme zachovat co nejvíce životodárných pojítek v ekonomice tak, abychom ji mohli rychle stimulovat k vyššímu výkonu, jakmile zdravotní rizika poleví.
Senátoři poslali do dalšího kola návrh Jiřího Dienstbiera na změnu volebního systému do Senátu na jednokolový podle australského vzoru. Stávající návrh by pravděpodobně přinesl víc komplikací než výhod. Jaký smysl má dělat poměrně složitou změnu, která by v nejlepším případě přinesla horší než polovičaté vylepšení a nadlouho zablokovala cestu ke skutečně kvalitní reformě?
Když Václav Klaus vyhlásil 1. ledna 2013 amnestii pro ekonomické zločince, nepředpokládal jsem, že by mu ve věci mocenského zla mohl někdo u nás konkurovat. Mýlil jsem se. Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý dokázali destabilizovat policii, demotivovat policisty a narušit vyšetřování desítek závažných kauz.
Bývá mi občas předhazováno, že se domnívám, že vše lze spočítat. Ve skutečnosti říkám, že opak je pravdou. Tvrdím, že nic - s výjimkou matematické teorie - spočítat nelze. Vše je však možno matematicky modelovat, laicky řečeno odhadovat. Zbývá pak jedině otázka, jak přesný je náš matematický model, jak velká je chyba odhadu.
Právě jsem v New Yorku a s radostí myslím na návštěvu Stanford University z minulého týdne. Je skvělé, jak světové kapacity v politologii, odborníci na volební systémy a algoritmické modelováni přijímají s otevřenou myslí a až s neskrývavým nadšením průlomové myšlenky a sílu mého projektu - Demokracie 2.1, ať již pro aplikaci politických voleb nebo jiného kolektivního rozhodování.
Budu požadovat omluvu od deníku Právo a serveru Novinky.cz. Napsali o mně lež a já považuji za správné se ozvat - novináři si pak budou dávat víc pozor na to, co píší a bulvár bude méně škodit nám všem. Navíc mě tato kauza podnítila k sepsání některých myšlenek o předsudcích, které prostupují naši společnost a ubližují nám.
Včera (pondělí 13.1.2014) jsem v pořadu TOP STAR magazín hovořil o předsudcích a negativním myšlení. Vzápětí po natáčení tohoto pořadu, v posledním Blesk magazínu z pátku, publikovala redaktorka Sandra ukázkový příklad přesně takového myšlení, o kterém jsem mluvil.
Už více než rok se bavím s odborníky i s občany o návrhu nového volebního systému, který jsem nazval Demokracie 2.1. Diskuse o tomto návrhu teď dostává nový impuls. Během nedávných sněmovních voleb provedla agentura Market Vision na reprezentativním vzorku 2500 respondentů volební experiment, který ukázal, jak by lidé volili podle pravidel Demokracie 2.1. Výsledky jsou velmi nadějné.
Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na základě spravedlivého a efektivního volebního systému. I v současných volbách je nicméně velmi důležité, co nejkvalitněji vybrat. Dovolte mi nabídnout vám svůj pohled.